16.01.2016
Игровые шаблоны DLE
Самая быстрая Диета

На Тернопільщині тихо вмирає неповторний костел (фото)

on .

16.01.2016

Тернопільщина має величне та яскраве намисто. Складаєтся воно із перлин - замків, ікон, мальовничих краєвидів, будинків з легендами та примарами, давніх рецептів тощо.

Багатьма тими перлинами милувались і насолоджуватились тільки мандрівники, фотографи, мистецтвознавці, автохтони та  археологи... Це несправедливо, вирішили ми, і постановили відкрити для себе та вас відому й маловідому Тернопільщину.  Можливо те, що оповімо й покажемо, здивує, захопить і ще більше закохає вас у наш дивовижний край.

Перша оповідь про костел у Жабинцях Гусятинського району, що тихенько вмирає.


Ось що оповідає та які фото показує на "Україні Інкогніта" Андрій Бондаренко:

"Вмираючий костел в Жабинцях - один з моїх найулюбленіших на Тернопіллі. Він, справді, великий, незвичайний і неповторний. Шкода, що йому залишилося жити не довго. І хоча дорога до Жабинців жахлива (можна їхати з Копичинців через Чагарі і Коцюбинці, а можна з Чорткова через Пробіжну), раджу вам сюди приїхати, незважаючи ні на що.

Жабинці вперше згадуються у 1592 році. Як і сусідні Коцюбинці, у ХІХ році вони знаходились у власності родини Городиських. У 1860 році Казимир Городиський спорудив у Жабинцях мурований парафіяльний костел, який було освячено у 1872 році під титулом Різдва Пресвятої Діви Марії.

У 1906 році експозитура в Жабинцях отримала статус парафії. Тоді ж було розширено і храм, який повторно освятили у 1907 році. У 1885 році костел обслуговував парох о. Казимир Гловінський, у 1903 році - о. Тит Зайончковський, а 1912 - 1913 роках - о. Станіслав Войновський. Після Першої світової війни, у 1921 році парохом був о. Йосип Кучинський, а з 1938 року храмом опікувався адміністратор о. Мечислав Кшемінський. Храм мав філіальні костели в Гадинцях, Швайківцях і Пробіжній (останній сьогодні є діючим).

Історія руйнування храму почалася після Другої світової війни, коли совіти закрили костел і пристосували його під господарські потреби. В часи Незалежності храм так і не повернули римо-католицькій громаді. Напевне, із-за відсутності тієї самої громади, адже Жабинці - маленьке село з населенням трохи більше 6 сотень мешканців.

Ще недавно храм мав гостру вежу. Але декілька років тому в костелі повністю провалився дах, і вежа впала.

Поруч з храмом зберігся пам'ятний знак на честь фундаторів костелу Городиських:


Герби Городиських на фасадах костелу:


Всередині зовсім сумно...


Залишки розписів:"


Так що спішіть відвідати цю перлину, допоки вона не зникла з лиця Тернопільщини.

 

Comments  

 
#4 максим 2016-03-11 13:01
в даному костелі були скульптури святих і та людина яка їх звідти забрала і продала могла б за ці кошти зробити хотя перекриття і фасад в селі Жабинцях люди знають хто їх забрав
 
 
#3 анюта 2016-02-15 22:16
коли громада 600 чоловік, то ні спеціалістів, щоб зробити проект самим немамає, ні коштів у громади немає. А район тягне все на себе, ще й напевне хоче з усього району зробити одну громаду. На Кіровоградщині - це такий коньок кинули всі хто сидить в тих районних владах десятиліттями - один район одна громада. 1400 кв.км - одна громада власників землі. Нормально? Співчуваю Жабинцям, храм гарний. З синагоги в Підгайцях вже одні руїни залишились.
 
 
#2 Ірина 2016-01-20 15:20
Для отримання гранту необхідно вказать вартість проектних та будівельно-онта жних робіт..звертайт еся
 
 
#1 Світлана 2016-01-18 19:34
Шановні, то хай громада подається на грант.
Посольський фонд США збереження культурної спадщини (Фонд AFCP) оголошує конкурс «Великий проект», програма якого спрямована на збереження визначних археологічних об’єктів, історичних будівель, пам’ятників та музейних колекцій, що мають виняткову цінність у відображенні чи інтерпретації спадщини країни чи регіону.

http://www.afterstudy.com.ua/?p=4126
 

Додати коментар

Новые игры Alawar.